Svatební tipy

Co bys o svatebním fotografovi měla vědět a portfolio to na něj neřekne?

Období příprav na svatbu s sebou přináší jedno velké rozhodnutí za druhým. Od výběru prstýnků přes šaty a místo obřadu po svatebního fotografa. Aspoň že o ženichovi už je rozhodnuto. K vybírání fotografa mám jednoduchý klíč. Vzpomínám, jak jsme svého fotografa tenkrát řešili my a když to dneska vidím i z druhé strany, dochází mi, že jsem nezohlednila všechno, protože mi to prostě nedošlo. Takže, co bys o fotografovi měla vědět, než se rozhodneš strávit s ním jeden z nejdůležitějších dní ve svém životě?

Portfolio není všechno

Fotografovo portfolio Ti ukáže jeho technickou zdatnost, kreativní invenci a dovednosti v postprocesu. Vidíš tedy, co od něj dostaneš jako výsledný produkt. Ale ani vyňuňaný portfolio není zárukou toho, že z procesu společný tvorby budeš mít příjemný zážitek. Nemusíte si totiž sednout jako lidi.

 

Předsvatební schůzka ukáže

Svatba je poměrně intimní zážitek a chceš ho sdílet hlavně se svými nejbližšími. Během dne se může vystřídat celá škála emocí, je fajn dovolit si prožít je autenticky. Ale při představě, že Tě při tom bude někdo cizí fotit, se možná necítíš úplně uvolněně. Jo, pro většinu z nás je focení dost velkej výstup z komfortní zóny. A v takových chvílích je fajn mít po boku parťáka, kterýmu důvěřuješ. Proto je dobré se s fotografem potkat už před svatbou.

Osobní setkání odhalí, jestli Ti povahově sedí. Jak se na sebe dokážete naladit lidsky. Jestli máte společný témata, krom Tvojí svatby. Fotograf Ti bude v patách celý den, je důležité, aby ses s ním cítila bezpečně, protože stres a nepohoda jsou na fotkách vždycky znát. Z rozhovoru zjistíš, jaký jsou jeho motivace, jestli si na vaší svatbu jde pro další vyňuňaný fotky do portfolia a bude Tě maximálně štelovat, aby to vypadalo, jak si představuje. Jestli focení svateb prostě má jako práci a Ty jsi jeho další zakázka, nebo jestli je srdcař, kterej už před obřadem bude považován za součást rodiny, kterej je ochoten přiložit ruku k dílu, když je třeba, a kterej dokáže rozproudit zábavu a uvolnit i nejzarputilejší odpůrce focení.

 

Důvěra je klíč k perfektním fotkám

Když Ti fotograf v rámci předsvatební schůzky nabídne i focení, je to nejvíc. Oceníš to, zvlášť pokud je to Tvoje první „stání modelem“. Vyzkoušíš si, jaký to pro Tebe vůbec je pocit, když na Tebe míří objektiv, zjistíš, jak s Tebou fotograf komunikuje, jak Tě směruje. Ve svatební den už budeš vědět, co od spolupráce s fotografem čekat a ušetříš si tím notnou dávku stresu, kterého i tak bude až až.

Pokud se po schůzce s fotografem budete loučit jako staří kamarádi, máš vyhráno. Ve svatební den se na něj budeš těšit. Během focení svatebních příprav se uvolníš, třeba i se skleničkou v ruce a dál už všechno půjde jako po másle. A kdyby ne, bude fotograf nejspíš první, kdo se to spolu s Tebou dozví a může Ti být oporou, poslem, prostředníkem nebo hasičem nečekaných situací, může Tě krýt, až si budeš potřebovat dát 5 minut o samotě. A až večer přestane fotit, třeba si spolu pořádně zapaříte.

Tak, konec pohádky o nevěstě a jejím fotografovi. Takhle nějak bych si to jako nevěsta představovala. Tehdy jsem věděla, jak fotograf, kterého jsme si vybrali, pracuje, protože jsme ho potkali na kamarádčině svatbě. A zpracované fotky mi přišly dokonalé. Ale zapomněla jsem myslet na to, že čím uvolněnější vztah spolu budeme mít, tím lépe se mi s ním bude spolupracovat, že se nebudu tolik ostýchat. O pár let později vím, že jsme společně naše svatební fotky mohli posunout ještě o kousek výš.

A proto se přesně tak chovám k nevěstám, které si mě jako svatební fotografku vyberou. Chci, aby naše přátelství před svatbou začalo a po svatbě pokračovalo. Těší mě, když se pak potkáváme u dalších focení, když s vámi sdílím důležité chvíle jako těhotenství a příchod miminka a vůbec dokumentování vývoje vaší rodiny. V tu chvíli se ze svatební fotografky stávám vaší rodinnou fotografkou a to je prostě nejvíc. Jestli máš pocit, že to takhle chceš mít, napiš mi, moc ráda se s Tebou potkám. Na setkání s sebou vezmu i svého manžela Romana, se kterým se při focení svateb doplňujeme, on je ještě víc pohodář než já a dokáže rozjet zábavu, až někdy sama koukám 🙂

Připíjím na dobrej výběr a krásnou svatbu!